Snart drar vi igång höstens seriespel i våra simulatorer som just nu håller på att rustas upp och utvecklas. Vi kommer byta trackingsystem till ett kamerasystem som kallas Protee, det är en kamera som sitter i taket framför slagmattan (likt trackman IO för er som spelat på andra anläggningar), vi kommer fortsätta med GSPro som programvara.
Seriespelen är perfekt för dig som vill hålla igång spelet, träna på ditt spel och ha riktigt kul tillsammans med andra golfare på alla nivåer.
Men det går självklart bra att bara boka tider i simulatorerna med. De kommer vara bokningsbara från ungefär den 15 oktober, bokningsbara tider syns på sweetspot så snart vi är färdiga med upprustningen!
Serierna startar vecka 45 – anmälan via MinGolf (se länkar nedan)
Under sex veckor spelar vi två olika upplägg, följt av ett finalspel där säsongens bästa prestationer avgörs. Läs mer på mingolf.

Anmäl dig till Singelslaget Singel slagspel, söndagar eller måndagar.
Anmäl dig till Höstligan 2-manna lag, bästboll/sämstboll, tisdagar eller torsdagar.
Har du frågor eller funderingar är du mer än välkommen att höra av dig till oss 033-250251 eller maila golfshopen@borasgolfklubb.se
Vi ses i shopen och i simulatorerna
Önskar Emily, Jef m. personal